Loss Program Weight
 

Zachráňme noc!

Svieťme si na cestu, nie na hviezdy!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home

Vyhodnotenie 2. ročníka fotosúťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy!"

Email Tlač PDF

Slovenský zväz astronómov amatérov (SZAA), Hvezdáreň Rimavská Sobota v spolupráci so Slovenskou astronomickou spoločnosťou (SAS) pri SAV a Slovenskou ústrednou hvezdárňou v Hurbanove (SÚH) za podpory Agentúry na podporu výskumu a vývoja, zmluva č. LPP-0059-09 vyhlásili v roku 2010 2. ročník fotografickej súťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy!".

Cieľom súťaže bola predovšetkým osveta v problematike svetelného znečistenia, ktorého negatívny vplyv si ešte uvedomujeme len málo, no zasahuje do všetkých oblastí nášho života.

Do súťaže sa zapojilo 30 autorov, ktorí zaslali 269 snímok v troch kategóriách. Tohoročná účasť bola v porovnaní s minuloročným 1. ročníkom fotosúťaže slabšia, kedy sa zapojilo 40 autorov s 418 snímkami. Napriek tomu boli tohoročné práce celkovo na vyššej úrovni, na čom sa zhodla porota v zložení RNDr. Peter Begeni (SAS), Mgr. Peter Dolinský (SÚH), Mgr. Roman Mikušniec (SZAA)  a Peter Zbončák (TROMF - hlavný sponzor súťaže).

 Najviac súťažných snímok bolo zaslaných do 1. kategórie „Ako nesvietiť“, čo sme aj očakávali, vzhľadom na súčasný stav svetelného znečistenia vo svete. Najťažším orieškom pre porotu bolo vyhodnotenie 2. kategórie „Správne svetlo“. Pri viacerých prácach, ktoré autori zaradili do tejto kategórie, porota dlho diskutovala o tom, či skutočne patria do kategórie „Správne svetlo“. Niektoré práce autormi zaradené do 2. kategórie sa hodili skôr do 3. kategórie „Variácie svetla a tmy“, ak nie dokonca do kategórie „Ako nesvietiť“. Pri tejto kategórii sme museli uznať, že skutočné „správne svetlo“, ktoré bez zbytočného presahu osvetľuje iba cieľový objekt, sa v skutočnosti veľmi ťažko hľadá a preto pri mnohých snímkach porota prihliadla na skutočnosť, že zobrazené osvetlenie je lepšie, ako to býva inde zvykom. Nakoniec sme sa po dlhom zvažovaní zhodli na víťazných snímkach v tomto poradí:

1. kategória: Ako nesvietiť

1. Daniela Rapavá - Krájanie oblohy

2. Ľuboš Paukeje - Televízna veža - Berlín

3. Tomáš Pavlík - Ufoňácke svetielka

2. kategória: Správne svetlo

1. Viktória Soltészová - Pred polnocou

2. Lukáš Sobin – Nočná stanica

3. Pavol Rapavý – Hodina Zeme (seriál, 2 fotky)

3. kategória: Variácie svetla a tmy

1. Peter Kováč – Hradná pani (seriál, 2 fotky)

2. Jan Kondziolka - Božská tma (seriál, 2 fotky)

3. Branislav Beliancin – Jeden z miliárd

Mimosúťažné uznanie poroty

Jan Kondziolka - Zlepšení osvětlení ... (seriál, 5 fotiek)

Musíme však podotknúť, že v tomto roku bola väčšina zaslaných prac na vysokej úrovni a zasluhujú si taktiež uznanie poroty. Mnohé fotografie si zaslúžia zviditeľniť, preto bude väčšina fotografií postupne zverejňovaná na Facebooku a najlepšie z nich aj v pripravovanej fotobanke svetelného znečistenia. Za všetky práce ďakujeme.

Víťazi vo všetkých súťažných kategóriách získavajú hodnotné ceny, ktoré do súťaže venovali organizátori a hlavný sponzor (Judita Piarová - Tromf, Banská Bystrica).

Všetkým autorom ďakujeme a tešíme sa na ďalšie práce v budúcom (už medzinárodnom) ročníku fotosúťaže.

Peter Begeni

Zúčastnení autori:

Branislav Beliancin, Alena Brázdilová, Eva Dědečková, Jaroslav Dula, Pavol Fronk, Vladimír Hauser, Michal Jánoš, Jakub Kašpar, Jan Kondziolka, Peter Kováč, Mária Krajčová, Ľubomír Maslík, Jaroslav Merc, Miroslav Mesaroš, Attila Mészáros, Lukáš Ondroušek, Oliver Orth, Ľuboš Paukeje, Tomáš Pavlík, Zuzana Pavlíková, Peter Patrik Pliesovsky, Daniela Rapavá, Pavol Rapavý, Vladimír Šifra, Daniela Školová, Soňa Smoláriková, Lukáš Sobin, Viktória Soltészová, Jiří Šperka, Samuel Vrablik.

Ceny

1. cena

darčeková poukážka TROMF 60 €, Galileoskop, knihy Dejiny astronómie a Slovensko, Astronomická terminológia, USB 16 GB, Astronomický kalendár 2011

2. cena

darčeková poukážka TROMF 30 €, knihy Dejiny astronómie a Slovensko, Astronomická terminológia, USB 8 GB, Astronomický kalendár 2011

 3. cena

darčeková poukážka TROMF 20 €,  knihy Dejiny astronómie a Slovensko, Astronomická terminológia, USB 4 GB, Astronomický kalendár 2011

 

Galéria ocenených fotografií

1. kategória

 

Ako nesvietiť 1. miesto: Daniela Rapavá - Krájanie oblohy

 

Miesto zhotovenia snímky: Komárno, 26. 12. 2009

 

Popis fotografie: „A je po Tichej noci, koniec vianočnej nostalgie a duchovna. Na Štefana sa už krájala obloha laserom v starých baštách v Komárne, akoby patrila len im. Oje Veľkého voza nesmelo preblikávalo cez agresívny laserový nôž.  Aj duchovia starých Turkov, blúdiaci v baštách sa zľakli...Takúto vojnu s oblohou a prírodou by si nevedeli ani predstaviť.“

Poznámka poroty: Musíme smutne konštatovať, že krájanie oblohy laserovými efektmi sa stáva čoraz viac bežnejším. V súčasnosti už to nie je iba občasný úkaz z diskoték alebo iných príležitostí, ale žiaľ už úkazom dennodenným. Za výstižný záber tohto problému autorke ďakujeme.

 

Ako nesvietiť 2. miesto: Ľuboš Paukeje - Televízna veža – Berlín

Miesto zhotovenia snímky: TV tower, Berlín

Poznámka poroty: Túto snímku snáď ani komentovať netreba. Typická ukážka toho, čo je to „svetelné znečistenie“. Ďakujeme.

Ako nesvietiť 3. miesto: Tomáš Pavlík - Ufoňácke svetielka

Miesto zhotovenia snímky: Bratislava.

Poznámka poroty: Táto snímka zaujala porotu celkovým dojmom a farbami, ktorými fotografia žiari. Ďakujeme za snímku, ktorá reálne vystihuje nočnú „tmu“, v ktorej je bratislavský Dunaj ponorený.

 

2. kategória

 

Správne svetlo 1. miesto: Viktória Soltészová - Pred polnocou

Miesto zhotovenia snímky: Budapešť

Poznámka poroty: Pri tejto víťaznej snímke v 2. kategórii porota z odborného hľadiska „správneho“ svietenia brala do úvahy iba samotné nasvietenie predmetnej budovy, ktoré síce nie je ideálne, ale je značne šetrné a je oveľa lepšie, ako to býva bežne zvykom. Musíme však smutne konštatovať, že svietidlá verejného osvetlenia v okolí budovy sú žiaľ absolútne nevhodné. Hľadanie „správneho“ svetla sú však Tantalove muky a autorke za snímku ďakujeme.

Správne svetlo 2. miesto: Lukáš Sobin - Nočná stanica

Miesto zhotovenia snímky: vlaková stanica Senica

Poznámka poroty: Väčšina svietidiel na železničných staniciach a na trasách železníc sú typickými ukážkovými svietidlami, ktoré sú dobré tienené a svetelný kužeľ nepresahuje nad horizont. Vieme si predstaviť aj svietidlo s menším svetelným kužeľom od toho, ktorý je na snímke, ale aj takýto je oveľa  lepšie tienený, ako to býva inde zvykom. Ďakujeme.

 

 

 

 

Správne svetlo 3. miesto: Pavol Rapavý - Hodina Zeme (seriál)

Miesto zhotovenia snímky: Rimavská Sobota

Poznámka poroty: Hodina Zeme je celosvetovou akciou so zapojením verejnosti, kedy každoročne poslednú marcovú sobotu zhasne svetlá viac ako miliarda ľudí vo viac ako 6000 mestách celého sveta. Aj keď nechceme tvrdiť, že správne svietenie je „žiadne“ svietenie, ocenili sme túto sériu ako ukážku kontrastu medzi nasvietenými a nenasvietenými budovami. Ďakujeme a s úsmevom poznamenávame, že nasvietené budovy nie sú na tom esteticky oveľa  lepšie.

3. kategória

 

Variácie svetla a tmy 1. miesto: Peter Kováč - Hradná pani (seriál)

Miesto zhotovenia snímky: Likavka.

Popis fotografie: „Nočné fotografovanie v priestoroch Likavského hradu.

Poznámka poroty: Séria, ktorá hneď na prvýkrát „dostala“ všetkých členov poroty. Ďakujeme, jednoducho nádherné, vrátane samotnej hradnej pani.

 

 

 

 

Variácie svetla a tmy 2. miesto: Jan Kondziolka - Božská tma (seriál)

Miesto zhotovenia snímky: (1) dřevěný kostelík Panny Marie, Staré Hamry, Grůň, (2) kaplnka, Trojanovice, Bystré.

Popis fotografie: „Dnešním zvykem je památky osvětlovat, aby jejich krása vynikala i v noci. Zpravidla bývají osvětleny čím více, tím lépe, aby zaujmuly už z dálky. Ale neztrácí se tím část jejich nádhery? Tyto fotografie dokazují, že i neosvětlená památka může být krásná, a jak slabé osvětlení zvonice dokáže zaujmout více, než výrazné osvětlení silnými halogeny.“

Poznámka poroty: Všetko, čo by chcela porota dodať k tejto fotografii, napísal sám autor v svojom popise sám. Ďakujeme.

Variácie svetla a tmy 3. miesto: Branislav Beliancin - Jeden z miliárd

Miesto zhotovenia snímky: Alnes, Nórsko

Poznámka poroty: Nádherná kombinácia svetla a hviezdnej oblohy. Autorovi, ktorý do tejto kategórie zaslal aj nádherné fotky polárnych žiar (budú zverejnené aj na Facebooku) ďakujeme.

Mimosúťažné uznanie poroty:

 


Jan Kondziolka - Zlepšení osvětlení...(seriál)

Miesto zhotovenia snímky: Bruntál, Uhlířský vrch.

Poznámka poroty: Kostol na „Uhlířském vrchu“ sa nachádza na vrchole jednej z bývalých českých sopiek v lokalite vyhlásenej za prírodnú pamiatku. Nešťastím pre miestnu nočnú oblohu je jeho osvetlenie, ktoré má výrazný presah a silné svetlo významne láka hmyz a tým decimuje miestne prírodné podmienky. Napriek tomu túto sériu snímok porota uvádza ako dobrý príklad - na základe podnetu autora fotografií, príslušný mestský úrad v Bruntále po prerokovaní v mestskej rade zmenil režim osvetlenia. Osvetlenie bude vypínané medzi 00:30 ‑ 5:00 a to celoročne! Riešenie síce nie je dokonalé, ale je to krok správnym smerom, ktorý je nutné oceniť. Autorovi ďakujeme!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo_dspp_200

logo_dspp_200

logo lp_ok_m

logo_sr_m
globeheadernew
earth_hour_cmyk_sm_tm_lr_lg_m


Vedeli ste, že ...

Svietením do nezmyselných a nepotrebných smerov, zbytočne veľkým výkonom zdrojov svetla, nesprávnou konštrukciou a nevhodným umiestnením osvetľovacích telies človek spôsobil, že tmu je dnes treba hľadať!